برگزاری جلسه ژورنال کلاب هفتگی مرکز تحقیقات بهداشت محیط سیستمی و انرژی توسط خانم دکتر پورفداکاری و با حضور جمعی از اعضای هیأت علمی و کارشناسان

14 آذر 1402

جلسه ژورنال کلاب هفتگی مرکز تحقیقات بهداشت محیط سیستمی و انرژی در روز دوشنبه شش آذر ماه ۱۴۰۲ برگزار گردید. در این جلسه مقاله ای با عنوان جذب هیدروکربن های آروماتیک چند حلقوی (PAHs) بر روی میکروپلاستیک ها (MPs) و واجذبی آن ها در سیستم گوارش شبیه سازی شده انسان توسط خانم دکتر پورفداکاری و با حضور جمعی از اعضای هیأت علمی و کارشناسان ارائه گردید.

 

میکروپلاستیک ها (MPS) دارای سطح ویژه، تخلخل و آبگریزی بالا هستند. این ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد، ظرفیت جذب قوی در جهت جذب فلزات سنگین و آلاینده‌های آلی پایدار را فراهم می‌کند و منجر به افزایش غلظت آلاینده‌ها در سطح MPs، 105 تا 106 برابر نسبت به آب محیط پیرامون میکروپلاستیک می‌شود. طی تحقیقات انجام شده ثابت شده است که دریافت MPs توسط انسان می تواند از طریق زنجیره غذایی انجام شود. هیدروکربن های آروماتیک چند حلقوی (PAHS) دسته‌ای از هیدروکربن‌های آروماتیک هستند که شامل دو یا بیش از دو حقله بنزنی می باشند.  پس از ورود مواد شیمیایی به دستگاه گوارش انسان، احتمال دارد این مواد از سطوح MPs آزاد شده و وارد دستگاه گوارش شوند. رفتار دفع آلاینده ها از سطح MPs در دستگاه گوارش تحت تأثیر عوامل زیادی از جمله نوع میکروپلاستیک، خواص فیزیکی و شیمیایی آلاینده ها و شرایط خاص دستگاه گوارش (مانند آنزیم های پپسین، تریپسین و نمک های صفراوی) قرار می گیرد و مخاطرات بالقوه ای ممکن است برای سلامتی ایجاد کند.


کلمات کلیدی:
ژورنال     کلاب     هفتگی        

تاریخ بروز رسانی:   14 آذر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >